Budowa i funkcja układu pokarmowego cz. II

W tej części opiszę, co się dzieje z pokarmem po opuszczeniu żołądka. Pierwszą częścią jelita cienkiego jest dwunastnica, do niej otwierają się przewody gruczołów wątroby i trzustki.

 

Wątroba jest narządem silnie ukrwionym, i to ona odpowiada za magazynowanie materiału zapasowego w postaci glikogenu. Wydziela żółć, która odgrywa podstawową rolę w zakresie trawienia tłuszczy. Żółć w głównej mierze, rozbija pokarm na drobne kuleczki gdyż nie posiada enzymów trawiennych. Wątroba przekazuje także substancje odżywcze do krwi. Zajmuje się gromadzeniem niektórych witamin oraz żelaza. Ważną funkcje pełni także ze względu na neutralizacje alkoholu i leków.

Trzustka ma natomiast dwie główne funkcje. Po pierwsze, produkuje enzymy trawiące białka, cukry i tłuszcze. Z drugiej strony produkuje insulinę i glukagon ? czyli jest gruczołem hormonalnym. Zajmują się one regulacją poziomu glukozy w krwi.

 

Następnie pokarm przechodzi do jelita czczego i krętego. Ich wnętrze wyściela błona śluzowa. Jest silnie pofałdowana i zawiera kosmki jelitowe. Kosmki jelitowe maja dużą powierzchnię, przez co poprawiają trawienie i wchłanianie. Dzięki naczyniom limfatycznym i krwionośnym, substancje odżywcze trafiają bezpośrednio do krwi i limfy. W jelicie cienkim, znajdują się także gruczoły śluzowe, które odpowiadają za trawienie białka, cukrów, tłuszczy i kwasów nukleinowych.

 

Nie strawione resztki trafiają bezpośrednio do jelita grubego. Jest nazywane grubym, ze względu na jego większą średnicę w stosunku do jelita cienkiego. Pomiędzy jelitem cienkim a grubym, znajdziemy zastawkę która zapobiega cofaniu się pokarmu. W jelicie grubym wyróżniamy następujące odcinki:

Jelito ślepe: od niego odchodzi wyrostek robaczkowy -jego funkcja nie jest nam znana, przyjmuje się że jest to szczątkowy narząd. Innym organizmom służy do trawienia celulozy.

Okrężnica wstępująca

Okrężnica poprzeczna

Okrężnica zstępująca

Okrężnica estowata i odbytnica.

Z treści która przesuwa się przez jelito grube, absorbowane są woda i sód. Następuje także odpowiednie uformowanie kału. Brak błonnika może być bezpośrednią przyczyną z aparcia, a spożycie nieodpowiednich pokarmów czy też bakterie chorobotwórcze mogą doprowadzić do ?biegunki?. W pierwszym wypadku, kał będzie zbyt twardy, a w drugim zbyt wodnisty aby spełniać swoje podstawowe zadania.