Jak zbadać prawidłowe działanie naszego układu krążenia?

W tym zakresie, wspomnę tylko o podstawowych sposobach ?które każdy bez większego problemu będzie mógł wykonać u siebie w domu. Po pierwsze, należy rozpocząć od badania tętna. Pokazuje ono ilość uderzeń serca na minutę. Badania możemy dokonać, albo za pomocą pulsomierza, albo też możemy przyłożyć palec do tętnicy szyjnej i zmierzyć ilość wyczuwalnych uderzeń w ciągu minuty.

Poprzez badanie tętna, można określić jego miarowość; wysokość, napięcie oraz chybkość. Jednakże warto pamiętać iż ilość uderzeń serca na minutę, jest zależna od wieku. Tak więc możemy wyróżnić:

U dzieci jeszcze nie narodzonych jest to od 140 do 160 uderzeń na minutę

Noworodek 130-140 uderzeń

Dziecko w pierwszym roku życia, około 110 uderzeń

Dorośli, około 70 uderzeń na minutę i mniej

U osób starszych, tętno bardzo często ulega większym wahaniom.

Warto zauważyć, iż u osób które regularnie uprawiają sport(wytrzymałościowy) albo z racji schorzeń tętno zazwyczaj spada, co jest bezpośrednią odpowiedzią na przystosowanie organizmu do zwiększonego zapotrzebowania na tlen.

Drugim badaniem, które powinno być regularnie wykonywane jest badanie ciśnienia krwi. Zazwyczaj polecane są ciśnieniomierze z stetoskopem i mankietem przyjmując iż są bardziej dokładne. Oprócz zakupu profesjonalnego przyrządu, możemy zwrócić się o takie badanie do najbliższej przychodni zdrowia bądź też apteki o ile świadczą usługi tego rodzaju.

Ideałem w zakresie ciśnienia jest ciśnienie skurczowe na poziomie mniejszym niż 120 i rozkurczowym na poziomie mniejszym niż 80. Przyjmuje się iż jest to ciśnienie optymalne. Ciśnienie prawidłowe, jest o 10 mm HG wyższe od optymalnego, a wysokie prawidłowe o 20mm HG ? czyli ciśnienie które nie wymaga jeszcze leczenia. Jednakże może być złą oznaką, pogarszającego się stanu zdrowia. Następnie mamy III stopnie nadciśnienia które wymagają leczenia:

I stopień nadciśnienia 140-160 90-100
II stopień nadciśnienia 160-180 100-110
III stopień nadciśnienia Większe niż 180 większe od 110