Mięśnia są zbudowane z tkanki mięśniowej. Specjalnym białka zawarte w mięśniach umożliwiają skurczenie się mięśnia. Mechanizm kurczenia się występuje praktycznie identycznie w każdym typie mięśni, dlatego postaram się skupić na budowie tkanek mięśniowych.
Wyróżniamy 3 rodzaje mięśni:
- Mięśnie poprzecznie prążkowane: charakteryzują się naprzemiennym pojawieniem się jasnych i ciemnych prążków. Obecne prążkowanie Wyróżniono tutaj dwie podgrupy mięśni:
- Mięśnie szkieletowe
- Mięsień sercowy
- Mięśnie gładkie – jest to rodzaj mięśni, których nie możemy kontrolować. Nie występuje tutaj prążkowanie. Układ włókien nie jest równomierny. Unerwienie pochodzi z układu autonomicznego.
Podstawowa budowa mięśnia szkieletowego
Mięsień szkieletowy jest zbudowany z pojedynczych, wrzecionowatych oraz wielojądrzastych komórek. Każde włókno mięśniowe jest otoczone sarkolemą a wnętrze jej wypełnia sarkoplazma i miofibryle.
- Sarkolema – otacza komórkę mięśniową. Zawiera w sobie kanaliki T, których fundamentalną funkcją jest przenoszenie potencjałów czynnościowych do wnętrza włókien mięśniowych.
- Sarkoplazma– podstawowy wypełniacz komórek mięśniowych. Jest odpowiedzialny za większość procesów odbywających się wewnątrz komórki.
- Włókienka mięśniowe– miofibryle są odpowiedzialna za skurcz i są zbudowane z :
- Filamentów grubych – zawierają cząsteczki miozyny
- Filamentów cienkich – zawiera aktynę, tropomiozynę
- Miozyna jest to białko, które tworzy ogon miozynowy. Jest zdolne do hydrolizy ATP oraz wiąże się z aktyną.
- Aktyna jest to białko związane z wieloma cząsteczkami ADP. Aktywne miejsca są tworzone z ADP i aktyny i to właśnie one łączą miozyny podczas skurczu.
Układ heksagonalny filamentów mówi, że filament gruby jest otoczony sześcioma filamentami cienkimi. Taką kreacje zapewniają białka: titiny, nebuliny, desminy, lamininy. To właśnie one tworzą podporę dla filamen tów cienkich i grubych.