Zabiegi wykonywane przez móżdżek zostały opisane w formie podstawowej podczas naszego wcześniejszego artykułu. W tym wpisie chcemy poruszyć bardziej szczegółowe kwestie dotyczące tego zagadnienia.
Procedury zachodzące w móżdżku następują na skutek bodźców dopływających z kory mózgu oraz sygnału z eksteroreceptorów, proprioreceptorów i receptorów równowagi. Następnie bodźce są integrowane i przesyłane do kory mózgu ? gdzie odbywa się modyfikacja planowanego ruchu oraz do ośrodków pnia mózgu, które poprzez drogi zstępujące na motoneurony modyfikuje wykonanie ruchu podczas jego trwania. Czasami niektóre połączenia neuronowe w móżdżku ulegają modyfikacji i poprzez to możemy uczyć się nowych ruchów.
Móżdżek został podzielony na 3 obszary:
- Móżdzek przedsionkowy
- Móżdżek rdzeniowy
- Móżdzek mózgowy
Nasz pierwszy obszar jest odpowiedzialny za odkodowanie sygnału z jąder przedsionkowych, narządu przedsionkowego. Następnie impulsu są przesyłane do jąder przedsionkowych a dalej są przekazywane do rdzenia kręgowego i jąder nerwów czaszkowych.
MÓŻDŻEK PRZEDSIONKOWY ODPOWIADA ZA RÓWNOWAGĘ ORAZ ZA KORDYNACJE RUCHU GAŁEK OCZNYCH
Kolejny obszar jest odpowiedzialny za odkodowanie informacji z rdzenia kręgowego i jąder nerwów czaszkowych i ostatecznie wysyła bodźce do pnia mózgu czyli jądra czerwiennego, przedsionkowego i tworu siatkowego. Obszar daje możliwość ZMIANY WYKONYWANYCH RUCHÓW poprzez oddziaływanie drogi zstępującej na mononeurony.
Ostatni obszar jest odpowiedzialny za odkodowanie informacji z części pól ruchowych kory mózgowej i ostatecznie przesyłanie bodźców do wzgórza a następnie do kory przedruchowej. Móżdżek mózgowy odpowiada za modulowanie planowania ruchów.