W tym artykule będę przedstawiać podstawową wiedzę jednak na maturze będziecie mogli ją wykorzystać w doświadczeniach, jeżeli będzie to powiązane z sprawnością i wydolnością fizyczną. Niektórzy sami tworzą poszczególne pytania związane z pacjentami, ponieważ wiedzą, że głównie maturę rozszerzoną z biologii zdają kandydaci na medycynę a to zawsze im się przydaje.
Mówią o upośledzeniu będziemy mówić o układzie krążenia, który jest jakby ukrytą wadą naszego funkcjonowania fizycznego. Pacjentów określamy z niewydolnością serca na podstawie skali NYHA. Mówi ona nam o stanie pacjenta w określonych stopniach.
- W pierwszym stopniu chory z niewydolnością serca nie ma żadnych objawów choroby.
- W drugim stopniu chory poprzez codzienne czynności zauważą objawy duszności, bólu dławiącego, kołatanie serca. Jednak w spoczynku nie występują owe objawy.
- W trzecim stopniu choroby występują powyższe objawy podczas podstawowych czynności życiowych np.: ubierania się, mycie zębów.
- W czwartym stopniu choroby występuje już całkowite obniżenie sprawności i aktywności fizycznej na skutek ciągłego występowania duszności, bólu dławiącego, zmęczenia nawet podczas spoczynku. Ten stan jest najbardziej niebezpieczny.
Możemy spróbować zbadać nasz układ krążenia poprzez bardzo prosty test zwany próbą ortostatyczną. Dzięki niej możemy sprawdzić jak zachowa się nasz układ krążenia poprzez zmianę pozycji ciała. Prawidłowo powinniśmy zanotować nieznaczny wzrost ciśnienia i częstości skurczów serca.
Wygląd badania: Osoba leży przez 10 minut w bezruchu, następnie ma mierzone tętno i ciśnienie skurczowe. Po 10 minutach osoba wstaje i po 2 minutach sprawdzamy tętno i sprawdzamy ciśnienie skur czone.